1/LPP523450 S
Technical drawing of VARTA LiPo battery 523450, 3.7V 1000mAh, dimensions 52×34.5mm max, with three 50±5mm wires
1/LPP523450 S
IMPORTANT FACTS
  • Certified according to IEC62133 ed.2 and IEC62133-2
  • RoHS and REACH compliant battery
  • NTC for temperature control
  • Slim, flat and light battery solution
  • Available from authorised VARTA Storage distributors
IMPORTANT FACTS
  • NTC for temperature control
TECHNICAL INFORMATION
Nominal capacity
1000 mAh typical
Certification
IEC62133 ed.2 und IEC62133-2
Discharge current
2000 mA
Exp. cycle life at (0.3 C / 0.5 C), 22 °C ± 2 °C
500 cycles > 70% initial cap
Charging temperature
0 to 45°C
Discharge temperature
-10 to 60°C