1/LPP503759 8HH
Technical drawing of VARTA lithium polymer battery 1400mAh 3.7V with dimensions 60.5mm x 37.5mm and 50mm cable leads
1/LPP503759 8HH
IMPORTANT FACTS
  • IEC62133 edition 2 pack certification, saving time and money for your design-in
  • NTC for temperature control
  • Slim, flat and light battery solution
  • Available from authorised VARTA Storage distributors
IMPORTANT FACTS
  • NTC for temperature control
TECHNICAL INFORMATION
Nominal capacity
1400 mAh typical
Certification
IEC 62133 edition 2
Discharge current
2000 mA
Exp. cycle life at (0.3 C / 0.5 C), 22 °C ± 2 °C
500 cycles > 80% initial cap
Charging temperature
0 to 45°C
Discharge temperature
-20 to 60°C